(Internetowy) Tydzień Zakazanych Książek – 27 IX – 3 X 2020

Pomysł Banned Books Week, czyli Tygodnia Zakazanych Książek pochodzi z USA. Odwołuje się do pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Obchodzony jest w ostatnim tygodniu września, w tym roku w dniach 20-26 IX lub 27 IX – 3 X. My wybraliśmy ten drugi termin.

Od czasu do czasu warto przypominać, że cenzura, nie tylko ta instytucjonalna, towarzyszyła książkom w przeszłości, a i w obecnych czasach nie jest, niestety, zjawiskiem nieobecnym. Od 28 września na bibliotekaolesno.pl prezentować będziemy wybrane książki, które doświadczyły różnych form cenzury.

W Statutach Mikołaja Trąby [1358-1422] nakazywano podejrzanym o herezję stawić się przed sądem wraz z książkami. W aktach procesów zaznaczono wyraźnie, że obwinieni mieli książki, niektórzy z nich – nawet „wiele książek”, jak Jan, mieszczanin z Bolimowa, jego proces toczył się w Gnieźnie w 1450 roku. *

*Cenzura w dawnej Polsce : między prasą drukarską a stosem / Paulina Buchwald- Pelcowa.  Warszawa : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 1997. S. 13

Banned Books Week
Mikołaj Trąba