Masza i Niedźwiedź ulubionymi bohaterami młodych czytelników! Podobnie jak w ubiegłym roku książka z tego cyklu okazuje się najchętniej wypożyczanym tytułem dla dzieci. Do pierwszej dziesiątki wjechał też Samochodzik Franek, jeden z ulubionych bohaterów odwiedzających biblioteki chłopców. Na poniższy zestaw tytułów duży wpływ miała akcja „Mała książka wielki człowiek” skierowana do czytelników w wieku od 3 do 6 lat.

1. Czytanka dla malucha / [koncepcja serialu O. Kuzovkov ; dyrektor artystyczny I. Trusov ; tekst Antonina Buta ; ilustracje M. Shantyko, N. Zalomaeva].- Egmont Polska, 2018. – (Masza i Niedźwiedź)

2. Pan Bałagan / by Roger Hargreaves ; przełożył Marcin Wróbel.- Egmont Polska, [2018].
     Statki / [tekst Elżbieta Wójcik ; ilustracje Wojciech Górski].- SBM, copyright 2018. – (Samochodzik Franek)

3. Kicia Kocia na rowerze / napisała i zilustrowała Anita Głowińska.- Media Rodzina, copyright 2017.
     Gwiazdy małego ekranu / koncepcja serialu O. Kuzovkov ; dyrektor artystyczny I. Trusov ; tłumaczenie Paulina Zagórska.- Egmont Polska, 2017. – (Masza i Niedźwiedź)

Pierwszą dziesiątkę dopełniają:

Mała Dziwaczka / by Roger Hargreaves ; przełożył Marcin Wróbel.- Egmont Polska, [2018].
Traktory / [tekst Elżbieta Wójcik ; ilustracje Wojciech Górski].- SBM, copyright 2018. – (Samochodzik Franek)
Kicia Kocia w bibliotece / napisała i zilustrowała Anita Głowińska.- Media Rodzina, copyright 2016.
Safari / [tekst Elżbieta Wójcik ; ilustracje Wojciech Górski].- SBM, copyright 2018. -(Samochodzik Franek)
Pan Łakomczuch / by Roger Hargreaves ; przełożył Marcin Wróbel.- Egmont Polska, [2018].

Nieco rozszerzona druga dziesiątka:

Masza i niedźwiedź / [ilustracje Wiktor Czajczuk i Aleksander Tkaczuk ; opracowanie tekstu oryginalnego Sergiej Kuźmin].- Elżbieta Jarmołkiewicz, 2012.
Wakacyjne opowieści / [postać Świnki Peppy stworzyli Neville Astley i Mark Baker].- Media Servis Zawada, [2016].
Kicia Kocia : co z tymi śmieciami? / napisała i zilustrowała Anita Głowińska.- Media Rodzina, copyright 2018.
Koparka Marka / pomysł Nathalie Bélineau ; il. Alexis Nesme ; tekst Emilie Beaumont ; tł. Magdalena Staroszczyk.- Wydawnictwo Olesiejuk, cop. 2016. – (Mały Chopiec)
Kicia Kocia : nie chcę się tak bawić! / napisała i zilustrowała Anita Głowińska.- Media Rodzina, copyright 2018.
Mała Chichotka / by Roger Hargreaves ; przełożył Marcin Wróbel.- Warszawa : Egmont Polska, [2018].
Marysia i wesoły dzień w przedszkolu / [tekst] Nadia Berkane, [ilustracje] Alexis Nesme ; [tekst polski Patrycja Zarawska].- Debit, [2016].
Pan Łaskotkiewicz / by Roger Hargreaves ; przełożył Marcin Wróbel.- Egmont Polska, [2018].
Moja książka / [tekst Elżbieta Wójcik, ilustracje Wojciech Górski].- SBM, copyright 2017. – (Samochodzik Franek)
Zamek i rycerze / [tekst Elżbieta Wójcik, il. Wojciech Górski].- SBM, cop. 2016. – (Samochodzik Franek)
Na zakupy / [tekst Karolina Górska, ilustracje Wojciech Górski ; redakcja Elżbieta Wójcik].- : SBM, copyright 2017. (Samochodzik Franek)
Dziwny smerf / Peyo.- Egmont Polska, 2006.
Dźwig Darka / pomysł Nathalie Bélineau ; il. Alexis Nesme ; tekst Emilie Beaumont ; [tł. Magdalena Staroszczyk].-  Wydawnictwo Olesiejuk, cop. 2016. – (Mały Chopiec)
Kicia Kocia : zima / napisała i zilustrowała Anita Głowińska.- Media Rodzina, copyright 2016.

Najpopularniejsza powieść:

13-piętrowy domek na drzewie / Andy Griffiths ; il. Terry Denton ; przeł. Maciejka Mazan.- Warszawa : Nasza Księgarnia, 2015.