O tym, że każdy z czytelników może mieć naszą bibliotekę w telefonie, przekonujemy od jakiegoś czasu. Teraz podpowiemy, jak mieć zawsze pod ręką nasz katalog: trzeba dodać ikonę katalogu do głównego ekranu smartfona.
Katalog OPAC automatycznie dostosowuje się do ekranów wszystkich mobilnych urządzeń, tj. tabletów i smartfonów, na których zostanie uruchomiony.
Utworzenie ikony do katalogu biblioteki na ekranie głównym telefonu wymaga uruchomienia przeglądarki internetowej oraz wpisania adresu wybranego katalogu. Po uruchomieniu katalogu rozwijamy menu, klikając w ikonę znajdującą się w prawym, górnym rogu ekranu. Wybieramy opcję „Dodaj do ekranu głównego”. Możemy zmienić nazwę skrótu do katalogu, którą chcemy zapisać. Zatwierdzamy: „Dodaj”. Skrót do katalogu biblioteki zostanie dodany do ekranu głównego smartfonu w formie ikony.
Wykorzystano materiały firmy Sokrates Software.
Zachęcamy do korzystania z usług dostępnych w internetowym katalogu na smartfonach i tabletach. Katalog naszej biblioteki jest już mobilny. Oznacza to, że automatycznie dostosowuje się do ekranów wszystkich urządzeń, na których zostanie uruchomiony.
Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na telefonach komórkowych mogą docenić przede wszystkim intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i tzw. hamburgerowe menu dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych. W ślad za tym idą kolejne usprawnienia tj. menu wyboru katalogu zmieniające się automatycznie w tzw. kafelki na wyświetlaczach smartfonów. Zmodernizowano i ujednolicono styl oraz działanie formularzy logowania, samodzielnego rejestrowania się w bibliotece, składania propozycji zakupu itp. Uproszczono i ujednolicono również prezentację opisów bibliograficznych zgodnie z zaleceniami WCAG 2.0.
Nasz katalog oferuje także prowadzenie inteligentnych poszukiwań w jednym polu, tzw. wyszukiwanie proste, pozwalającym na wyszukiwanie informacji o zbiorach we wszystkich strefach opisu. Jeśli wynik poszukiwań będzie pozytywny, to system wskaże opisy dokumentów zawierające poszukiwane słowa, które występują zarówno w opisie tytułu, twórcy czy w grupie tematów. Wystarczy, że wprowadzimy jakieś słowo w oknie „Co mogę dla Ciebie znaleźć?”
Warto skorzystać również z wyszukiwania zaawansowanego, które zostało wzbogacone o mechanizmy usprawniające wyszukiwanie, m.in. podpowiedzi w formularzu wyszukiwania. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba pamiętać jaki tytuł ma poszukiwana książka. Wystarczy, że w polu tytułu wpisze się poszukiwane słowo, a katalog podpowie resztę.
W nowoczesny sposób zaprezentowano również nowości czytelnicze na stronie głównej wyszukiwarki. Przedstawia ona 5 najnowszych okładek pochodzących z kolekcji „Nowości”. Kompletną kolekcję „Nowości” można otworzyć, klikając w niewielki przycisk zlokalizowany w prawej części panelu na górze.
W dolnej części katalogu można znaleźć ranking najpopularniejszych zbiorów bibliotecznych, który przedstawia wybrane tytuły w trzech kolumnach zawierających wykaz pięciu najpoczytniejszych dzieł. Kolekcje prezentujące opisy książek stanowią uzupełnienie kolekcji „Nowości” i zachęcają do zainteresowania się tytułami wybieranymi przez innych użytkowników biblioteki.
Nową wersję naszego katalogu cechuje intuicyjność i prostota, ale też szybsze działanie i bezpieczeństwo, gdyż posiadamy bezpieczny certyfikat SSL.
Zapraszamy do naszego katalogu z komputera i ze smartfona!
Październik 2023: można również skorzystać z aplikacji SOWA MOBI na tablety i smartfony. Szczegóły tutaj: https://bibliotekaolesno.pl/sowa-mobi/