Poszukiwanie granic leży w naszej naturze.
„Manhattan Beach”
Uważam, że warto sięgnąć po książkę Jennifer Egan „Manhattan Beach”. Jest to powieść wydana w Polsce w 2018 roku w doskonałym tłumaczeniu Anny Gralak. Dobrze się ją czyta, z zainteresowaniem śledzi się losy poznawanych postaci. Jest ciekawa.
Jej główną bohaterką jest Amerykanka Anna, córka Agnes i Eddy’ego Kerriganów oraz starsza siostra niepełnosprawnej Liddy. Annę poznajemy, gdy jako dziesięcioletnia dziewczynka towarzyszy ojcu w domu niebezpiecznego mafiosa, u którego Eddy zamierza pracować. Później widzimy, jak dzielnie stara się ona spełniać swe obowiązki wobec matki i siostry, gdy ojciec opuścił dom. Kibicujemy jej, gdy konsekwentnie i wytrwale, nie licząc się z przeciwnościami, wciela w życie swe marzenie, by zostać nurkiem, obserwujemy, jak walczy o przyjaźń i miłość. Rozumiemy jej potrzebę rozwiązania zagadki zniknięcia ojca. Wreszcie trzymamy kciuki, by jej życie ułożyło się, by znalazła w nim swe miejsce, by potrafiła na nowo nawiązać stosunki z tak kochanym w dzieciństwie ojcem. Anna to silna osobowość, dziewczyna z charakterem, która wie, czego chce od życia, co nie znaczy, że ustrzegła się błędów, że los jej nie doświadczył. Jennifer Egan wykreowała w swej powieści bohaterkę nietuzinkową, kobietę, która potrafi walczyć, podejmować wyzwania, nie poddawać się.
Powieść „Manhattan Beach” to także utwór o Eddym, człowieku zaradnym i zdecydowanym, który nie waha się porzucić rodziny dla jej dobra, który potrafi walczyć o siebie i o innych. Ten wątek przenosi nas, czytelników, w świat przygody, w którym łączą się niezwykłość i heroizm. Akurat ten wątek jest według mnie mało przekonujący, zbyt odchodzący od kanonu realistycznego, charakterystycznego dla innych rozdziałów powieści. Ale może o to chodziło? By w przygodowej cudowności rodem z Wilbura Smitha podkreślić wielkość człowieka? Ja odczułam ten fragment jako pewien zgrzyt wobec całości, nie wpływa to jednak na moją jak najbardziej pozytywną ocenę całej książki.
Utwór o Annie Kerrigan i jej ojcu ukazuje Amerykę czasu kryzysu w latach 30. XX wieku oraz w czasie drugiej wojny światowej, przedstawia życie w świecie przestępczym – mafijnym, rozważa problem niepełnosprawności, emancypacji kobiet, nierówności społecznej, porusza temat rodziny, związków międzyludzkich, wzajemnych zależności, a także odpowiedzialności za podejmowane decyzje i wybory. Jest to książka interesująca zarówno w warstwie fabularnej, jak i ideowej. Uczy, że każdy człowiek jest ważny i istotnie wpływa na życie innych, że każda decyzja indywidualna dotyczy także życia ludzi obok, że własne ambicje i dążenia zmieniają świat otaczający. Pokazuje, że w życiu liczą się odwaga, wytrwałość i upór, że wygrywa ten, który wie, czego chce.
Powieść Jennifer Egan, amerykańskiej dziennikarki i pisarki, laureatki Nagrody Pulitzera w 2011 r., to powieść z suspensem, ale jest to przede wszystkim powieść, która w wielowątkowej fabule wspaniale przedstawia świat już dzisiaj nieznany. Polecam lekturę tej niezwykłej książki!
Gabriela Kansik
DKK w Oleśnie
Oleska Biblioteka Publiczna
Jennifer Egan: Manhattan Beach.
Książka wkrótce będzie dostępna w Wypożyczalni Głównej
Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej