Oleska Biblioteka Publiczna rozpoczynała działalność jako Powiatowa Biblioteka Publiczna w 1945 r. Skończyliśmy więc w tym roku 75 lat.

Od roku 1975 oleska biblioteka była jedną z większych w ówczesnym województwie częstochowskim. Jako jedyna (poza biblioteką wojewódzką) wypożyczała zbiory audiowizualne, które gromadzone były od lat 60. W 1981 roku zreorganizowano ich wypożyczanie, tworząc jedną wypożyczalnię – multimedialną, jakbyśmy to dzisiaj określili. Obok książek w jednym miejscu można było wypożyczać płyty gramofonowe (są do dzisiaj), kasety magnetofonowe (już nie ma), przezrocza (zapomniane słowo), a w późnych latach 80. również płyty CD, potem kasety wideo i płyty DVD.
Nieformalnym symbolem Wypożyczalni Głównej stała się wykonana specjalnie dla biblioteki, jedyna taka w okolicy, okrągła lada biblioteczna. W dzisiejszej galerii przedstawiamy małą foto historię tej lady, słynnej w całym kraju, bowiem pierwsze zdjęcie pochodzi z ogólnopolskiego serwisu fotograficznego CAF-u (połowa lat 70.).

W galerii także wyposażenie gabinetu audiowizualnego z lat 60. (adapter, rzutnik przezroczy, epidiaskop, był w bibliotece również projektor filmowy). Na ostatniej fotografii z lat 80. krzew cytryny owocującej w Wypożyczalni Głównej.