Oleska Biblioteka Publiczna rozpoczynała działalność jako Powiatowa Biblioteka Publiczna w 1945 r. Skończyliśmy więc w tym roku 75 lat.  Z tej okazji dzisiaj kilka najstarszych zdjęć z kroniki bibliotecznej.

21 sierpnia 1945 r. w celu zorganizowania biblioteki powołano Powiatową Komisję Biblioteczną w Oleśnie. 1 października tegoż roku rozpoczęto systematyczne gromadzenie zbiorów w lokalu przy ul. Powstańców Śląskich 19 (obecnie Wielkie Przedmieście).  1 lutego 1957 r. biblioteka przeprowadziła się do lokalu przy ul. Krasickiego. Tuż przed przeprowadzką (maj 1971) do własnego gmachu przy ulicy Aleksandra 5 (wtedy: Buczka 5) biblioteka działała w dwóch lokalizacjach, bowiem na parterze Domu Harcerza istniał od 1967 r. Oddział dla Dzieci.

Poniższe zdjęcia wykonano w pierwszej lokalizacji, przy Wielkim Przedmieściu, i w budynku przy ul. Krasickiego