Od tego jest powieść, żeby pokazać człowieka, nie jego okładkę. Ćwierczakiewiczowa to jedna z najciekawszych postaci XIX w., a przez to, że była kobietą znaną z kuchennych dokonań, to wpakowaliśmy ją do przegródki z przyrządami do gotowania. W swoim czasie była połączeniem Krystyny Jandy, Magdy Gessler i Angeli Merkel. Miała władzę i pieniądze, wiele znaczyła w polskiej kulturze. Przeszła jak burza przez kraj, zmieniając sposób życia, nie tylko kuchnię – choć z tym ją głównie kojarzymy, ze słynnymi 365 obiadkami. (Manuela Gretkowska – kultura.onet.pl)

Tematem majowego spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki jest „Mistrzyni” Manueli Gretkowskiej, powieść inspirowana życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej (1829-1901)autorki popularnych książek kucharskich, z zakresu gospodarstwa domowego, sztuki kulinarnej i mody.

Manuela Gretkowska w naszym katalogu >>>>

Lucyna Ćwierczakiewiczowa w naszym katalogu >>>>