Academica, dostępna w OBP cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych, pozwala na miejscu, w Oleskiej Bibliotece Publicznej korzystać z wszystkich zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym z niedostępnych inną drogą publikacji objętych prawem autorskim.
AcademicaCBN Polona korzystają z tej samej bazy zdigitalizowanych obiektów ze zbiorów BN. W Polonie jednak można przeglądać tylko publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na specjalnych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica, ale w Polonie można zobaczyć ich opisy.
Jak połączyć łatwość wyszukiwania w Polonie z możliwościami Academiki? Zobaczmy na poniższym przykładzie.
Poszukujemy mało znanych fotografii Olesna. W tym celu wybieramy w Polonie opcję wyszukiwania zaawansowanego; aby wyszukiwanie objęło dokumenty chronione prawem autorskim, trzeba pozostawić puste pole wyboru ‘Pokaż tylko obiekty online’.

Jak widać poniżej, znaleźliśmy opisy 3 fotografii autorstwa Jana Bułhaka. Aby je zobaczyć, trzeba jednak skorzystać z któregoś z terminali Academiki.

Postanawiamy zobaczyć fotografię opisaną jako „Olesno, kościół na starym mieście” i logujemy się na specjalnym stanowisku Academiki w OBP.
Po otwarciu dokumentu na terminalu Academiki okazuje się, że jest to stosunkowo mało znane zdjęcie zachodniej pierzei oleskiego Rynku wykonane w 1949 r. Widać na nim rząd zburzonych kamieniczek i kościół św. Michała w tle. Fotografia jest w tak dobrej rozdzielczości, że można rozpoznać twarze osób przechodzących rynkiem. Zdigitalizowane są obie strony fotografii.

Podobne wyszukiwanie można przeprowadzić bezpośrednio w katalogu Academiki.