Oleska Biblioteka Publiczna rozpoczynała działalność jako Powiatowa Biblioteka Publiczna w 1945 r. Skończyliśmy więc w tym roku 75 lat.

Na przełomie lat 60. i 70. biblioteka działała w dwóch lokalizacjach: w budynku przy ulicy Krasickiego (wypożyczalnia dla dorosłych) i – od 1967 r. – w Domu Harcerza, gdzie na parterze znalazł swoje miejsce Oddział dla Dzieci. Do tych lat nawiązują dwie pierwsze fotografie. W 1969 r. rozpoczęła się budowa nowego budynku biblioteki przy ul Buczka 5 (obecnie Aleksandra 5). W maju 1971 r. biblioteka przeprowadziła się do nowej siedziby. W 1975 r. w wyniku reformy administracyjnej Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna stała się Miejską Biblioteka Publiczną, ale od 1976 r. pełniła funkcje biblioteki rejonowej; w bibliotece był pracujący na potrzeby rejonu dział instrukcyjno-metodyczny, a dział gromadzenia i opracowania kupował książki dla kilkudziesięciu okolicznych bibliotek.